امروز

جمعه, ۲۳ آذر , ۱۳۹۷

  ساعت

۱۹:۳۷ بعد از ظهر

سایز متن   /

 

 

  • روز جهانی ام اس : همه با هم در كنار هم در برابر ام ـ اس

هر سال با فرا رسيدن آخرين چهارشنبه ماه می، روز جهانی ام اس باهدف ارتقای سطح آگاهی افراد جامعه درباره اين بيماری، مشارکت در امور مرتبط با اين بيماری ام اس و فعاليت‌های پژوهشی در سراسر جهان برگزار مي یشود.

شعار امسال روز جهانی ام اس اختصاص پيدا كرده است به «همه با هم در كنار هم در برابر ام ـ اس».

 

 

طبق آمارهای جهانی حدود ۲ ميليون و ۵۰۰ هزار نفر در جهان به اين بيماريی مبتلا هستند كه متأسفانه روز به روز هم بر آمار بيماران ام اس افزوده مي‌شود. بررسی های انجام شده حاكی از اين است كه در حال حاضر حدود ۷۰ هزار نفردر كشور مبتلا به بيماری ام اس هستند و كشور ما رتبه اول ابتلا به اين بيماری را در خاور ميانه به خود اختصاص داده است به طوری كه انجمن ام اس ايران هر روز به طور ميانگين 9 نفر بيمار جديد را در تهران پذيرش می كنند.

ام ـ اس مخفف کلمه «اسکلروز متعدد» (‏Multiple Sclerosis‏) است. يکی از بيماری های سيستم عصبی مرکزی مغز و نخاع است كه در اين بيماری پوشش محافظ اطراف رشته‌های عصبی توسط سيستم ايمنی بدن مورد حمله قرار ميیگيرد و سبب ايجاد ضايعاتی می شود كه بسته به محل ايجاد ضايعه علائم ممکن است شامل عدم کنترل عضلات، نبود تعادل، مشكلات بينايی و وقفه در حرف زدن باشد.‏

روز جهانی ام اس : همه با هم در كنار هم در برابر ام ـ اس

كارشناسان معتقدند، در چند سال اخير آمار اين بيماري  ام اس روبه تزايد است و اين در حالی است كه هنوز نه تنها علت اين بيماری مشخص نشده است بلكه درمان قطعی هم برای آن بوجود نيامده است.

آنان می گويند، ام ـ اس دست کم دو برابر در  زنان شايع‌تر از مردان است. با اينکه افراد از همه نژادها ممکن است به اين بيماری مبتلا شوند، اما افراد سفيدپوست بيشتر در معرض خطر ابتلا به آن هستند و اين در حالی است كه احتمال دچار شدن به ام ـ اس در فاصله سنين ۲۰ تا ۵۰ سالگی بيشتر است.‏

ابتلای زنان به بیماری ام اس خیلی اوقات منجر به مشکلاتی در روابط زناشویی می‌شود.
ممکن است افزایش بیماری و ناتوانی زن در انجام برخی کارها، منجر به تصمیم برخی مردان برای ازدواج دوم شود. یا زندگی همراه با تنش، سرکوفت و توهین گردد که منجر به افزایش بیماری می‌شود.

روز جهانی ام اس / 🍃🌺
روانشناسی نوین

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی